„Podívejte se pozorně na rostlinu: kde roste, jakou má v přírodě funkci, jak se brání nepříznivým vlivům a co přináší svému okolí, z jaké její části se vyrábí esenciální olej - přesně takové je působení její esence, neboli „síly“, obsažené v oleji!


  Můžeme zkoumat a zkoušet společně!.“

 

  • Máte nějaké vleklé zdravotní potíže nebo nepohodlí?

  • Vždycky vás zaskočí rýma a nachlazení?

  • Snažíte se naučit v některých situacích reagovat lépe?

  • Něco lépe snášet?

  • S něčím se vypořádát?

  • Hledáte ekologická a zdravá řešení pro kosmetiku i úklid v domácnosti?

  • Chtěli byste víc ctít moudrost přírody a našich babiček?

  „Podívejte se pozorně na rostlinu: kde roste, jakou má v přírodě funkci, jak se brání nepříznivým vlivům a co přináší svému okolí, z jaké její části se vyrábí esenciální olej - přesně takové je působení její esence, neboli „síly“, obsažené v oleji!


  Můžeme zkoumat a zkoušet společně!.“

 

Co jsou to esenciální oleje?

 

Esence, éterické oleje, neboli „silice“, čili SÍLA rostliny.

 

Síla shromážděná ve vysoce koncentrovaném oleji, kterému se někdy říká „éterický“ protože během několik chvil zmizí „v éteru“, vypaří se,

a to i při nízkých teplotách.

 

    Esenciální oleje se koncentrují v určité části rostliny. Získávají se ze stromů, keřů i bylin.

    Mohou tedy pocházet z jehličí (např. jedle, smrk), kůry (např. cedr, skořice), mízy (např. kopaiva, kadidlo), bobulí (např. jalovec), květů (např. pomerančový květ), listí (např. petigrain), ze slupek plodů (všechny citrusové esence).

Z bylin pak z listů (např. máta, meduňka, oregano), květů (např. levandule, růže, jasmín), kořenů (nepř vetiver), nasekaných stonků nebo jejich kombinace (např. geránium - květy a stonky).

 

    Pro správný terapeutický účeinek je naprosto nezbytné používat pouze čisté esenciální oleje - tedy přírodní esence získané parní destilací, extrakcí organickými rozpouštědly, lisováním, macerací (výluhy v rostlinném oleji) nebo enfleuráží (macerace horkým tukem).

    Kupovat jakýkoli jiný produkt nemá smysl, i když voní, protože chemické kopie přírodních esencí nemají žádné léčivé účinky,  esence naředěný jinými plnidly mají velmi sníženou terapeutickou hodnotu.

    Léčivé účinky rostlin dosud neměli žádný význam pro jejich největšího konzumenta - vońavkářský průmysl, a tak byla vynalazena celá škála syntetických náhrad vůní, aby byla výhodně pokryta poptávka a zajištěna jednotnost, krterou příroda ve své rozmanitosti nemůže poskytnout.

    Někdy jsou přírodní éterické oleje míchány, aby napodobily vůni jiného, vzácnějšího oleje - například pro „výrobu“ karafiátového oleje se používá směs ylang ylangu a černého pepře. To je v pořádku, pokud vám jde jen o vůni, ale terapeutické působení tohoto oleje bude úplně jiné, než jaké čekáte od karafiátového oleje.

   Ředěný esenciální olej nosným olejem (aby nebyla výroba tak nákladná), poznáte tak, že na savém papíru zanechá mastnou skrvrnu, zatímco čistá esence/éterický olej se odpaří (zmizí v éteru).

   Cena je také sjkělým ukazatelem pravosti esence - jasmínový olej by měl být cca 92x dražší, než esence z grapefruitu a santalové dřevo 3x dražší než limeta. Esence jsou tím dražší, čím větší množství rostlinného materiálu je k jejich výrobě potřeba, nebo čím vzácnější je surovina, ze které se získává (kadidlo - vzácný strom rostoucí uprostřed pouště / citrón - slupka citrónu)

 

Více o testování esenciálních olejů doTERRA zde.

 

   Esence mají prokazatelný vliv na krevní oběh, zlepšují okysličení a vyživení tkání a napomáhají vylučování škodlivých látek a zplodin buněčného metabolismu. Zvýšení krevního oběhu podporuje imunitu a snižuje viskozitu krve - není jediná část lidského těla, které by dobrý krevní oběh neprospěl.         

   Rostliny jsou chemické továrny. Obývají rozhraní mězi světlem a tmou, sluncem a zemí a berou si z nich energii, kterou přetvářejí na molekuly sacharidů, bílkovin a tuků.  Esenciální oleje jsou koncentrovným palivem rostlin a jejich používáním naše tělo získává to nejlepší, co rosliny mohou nabídnout.

 

   Jsou nejlepší prevencí proti nemocem, jejich používání je velmi příjemné a metody aplikace lehce přizpůsobitelné. Proto nám přinášejí nesmírné  potěšení a snadno je můžeme začlenit do našeho činorodého, moderního životního stylu. Respektive jimi náš moderní životní styl okořenit, uzemnit a obohatit o vědomé rituály našich babiček, koncentrované do malých, mocných lahviček.

 

    Esenciální oleje krásně voní, ale nenechte se zmást - jejich hodnota nespočívá pouze v příjemném pocitu, navozeném vůní, která dovede nás i hory přenášet. Jde o látky s velmi složitou molekulární strukturou a velkou účinností. Například esenciální olej z dobromysli (oregano) má šestadvacetkrát  silnější antiseptický účinek než fenol, aktivní složka mnoha komerčních čistících prostředků.

Otec medicíny, Hippokratés:

 

„Jez proto, abys žil . Nežij pro to, abys jedl.“= jez zdravě a střídmě

 

„Nicnedělání je často ten nejlepší lék.“ = pravidelně medituj

 

„Cestou ke zdraví je každodenní aromatická koupel a vonná masáž.“ = používej esenciální oleje

 

„Je zbytečné léčit oko bez hlavy, hlavu bez těla , a tělo bez duše.“ = jediná opravdová medicína je ta celostní

 

„Hlavně neublížit!“ = praktikujte jógu

 

„Kde je láska k lidem, tam je láska k umění.“ = každý den vytvářte něco krásného nebo se uměním potěšte

CO UMÍ ESENCIÁLNÍ OLEJE?

tel.: +420 607 563 900

Fotografie: Alena Zazvonilová, Simona Weisslechner, Nikon Hef, Sarah Willcox, domácí archiv

©2017 by misa.laversova. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now