Image by rocknwool

CO JSOU

ÉTERICKÉ / ESENCIÁLNÍ OLEJE?

Esence, éterické oleje, neboli „silice“, čili SÍLA rostliny.

 Síla shromážděná ve vysoce koncentrovaném oleji, kterému se někdy říká „éterický“ protože během několik chvil zmizí „v éteru“, vypaří se,

a to i při nízkých teplotách.


    Esenciální oleje se koncentrují v určité části rostliny. Získávají se ze stromů, keřů i bylin.

    Mohou tedy pocházet z jehličí (např. jedle, smrk), kůry (např. cedr, skořice), mízy (např. kopajva, kadidlo), bobulí (např. jalovec), květů (např. pomerančový květ), listí (např. petigrain), ze slupek plodů (všechny citrusové esence).

Z bylin pak z listů (např. máta, meduňka, oregano), květů (např. levandule, růže, jasmín), kořenů (nepř vetiver), nasekaných stonků nebo jejich kombinace (např. geránium - květy a stonky).


    Pro správný terapeutický účinek je naprosto nezbytné používat pouze čisté esenciální oleje - tedy přírodní esence získané parní destilací, extrakcí organickými rozpouštědly, lisováním, macerací (výluhy v rostlinném oleji) nebo enfleráží (macerace horkým tukem).

    Kupovat jakýkoli jiný produkt nemá smysl, i když voní, protože chemické kopie přírodních esencí nemají žádné léčivé účinky,  esence naředěný jinými plnidly mají velmi sníženou terapeutickou hodnotu.

    Léčivé účinky rostlin dosud neměli žádný význam pro jejich největšího konzumenta - vońavkářský průmysl, a tak byla vynalezena celá škála syntetických náhrad vůní, aby byla výhodně pokryta poptávka a zajištěna jednotnost, krterou příroda ve své rozmanitosti nemůže poskytnout.

    Někdy jsou přírodní éterické oleje míchány, aby napodobily vůni jiného, vzácnějšího oleje - například pro „výrobu“ karafiátového oleje se používá směs ylang ylangu a černého pepře. To je v pořádku, pokud vám jde jen o vůni, ale terapeutické působení tohoto oleje bude úplně jiné, než jaké čekáte od karafiátového oleje.

   Ředěný esenciální olej nosným olejem (aby nebyla výroba tak nákladná), poznáte tak, že na savém papíru zanechá mastnou skvrnu, zatímco čistá esence/éterický olej se odpaří (zmizí v éteru).

   Cena je také skvělým ukazatelem pravosti esence - jasmínový olej by měl být cca 92x dražší, než esence z grapefruitu a santalové dřevo 3x dražší než limeta. Esence jsou tím dražší, čím větší množství rostlinného materiálu je k jejich výrobě potřeba, nebo čím vzácnější je surovina, ze které se získává (kadidlo - vzácný strom rostoucí uprostřed pouště / citron - slupka citronu)


Více o testování esenciálních olejů dōTERRA zde.


   Esence mají prokazatelný vliv na krevní oběh, zlepšují okysličení a vyživení tkání a napomáhají vylučování škodlivých látek a zplodin buněčného metabolismu. Zvýšení krevního oběhu podporuje imunitu a snižuje viskozitu krve - není jediná část lidského těla, které by dobrý krevní oběh neprospěl.         

   Rostliny jsou chemické továrny. Obývají rozhraní mezi světlem a tmou, sluncem a zemí a berou si z nich energii, kterou přetvářejí na molekuly sacharidů, bílkovin a tuků.  Esenciální oleje jsou koncentrovaným palivem rostlin a jejich používáním naše tělo získává to nejlepší, co rostliny mohou nabídnout.


   Jsou nejlepší prevencí proti nemocem, jejich používání je velmi příjemné a metody aplikace lehce přizpůsobitelné. Proto nám přinášejí nesmírné  potěšení a snadno je můžeme začlenit do našeho činorodého, moderního životního stylu. Respektive jimi náš moderní životní styl okořenit, uzemnit a obohatit o vědomé rituály našich babiček, koncentrované do malých, mocných lahviček.


    Esenciální oleje krásně voní, ale nenechte se zmást - jejich hodnota nespočívá pouze v příjemném pocitu, navozeném vůní, která dovede nás i hory přenášet. Jde o látky s velmi složitou molekulární strukturou a velkou účinností. Například esenciální olej z dobromysli (oregano) má šestadvacetkrát  silnější antiseptický účinek než fenol, aktivní složka mnoha komerčních čistících prostředků.